Egyptská bavlna MAKO. 

Bavlna je rostlinné celulózové jednobuněčné vlákno, o délce 20 – 60 mm. Je produktem subtropické byliny s názvem bavlník (Gossypium). Vlákno se nachází v tobolce, kde jsou jím porostlá semena bavlníku. Po dozrání tobolky tato pukne a uvolní se chomáče vláken, vyrůstajících ze semen. Chomáče vláken se sbírají, zpracovávají  na přízi a z ní se vyrábí tkaniny a pleteniny s výjimečnými vlastnostmi. 

Na světě existuje kolem sedmdesáti druhů bavlníků, ale dnes se pěstují v podstatě jen 3 základní druhy – bavlník srstnatý, bylinný a barbadoský. Nejstarší popsaný nález semen bavlny a také bavlněné tkaniny je  z Mexika z období asi 5000 let před naším letopočtem. Bavlnu však znali také v Číně a Indii, v osmém století  našeho letopočtu přivezli bavlnu Arabové (Maurové) také do Evropy. 

Bavlna i ve 21 století má své nezastupitelné místo v textilním průmyslu a to zejména díky svým vlastnostem a relativně nízké ceně. Nejvýznamnější vlastností bavlny je její pevnost a to jak v tahu tak v oděru. Namočením se pevnost bavlny zvyšuje až o 20%!!  Tato vlastnost je důležitá u výrobků, u kterých se předpokládá časté používání a následně také časté praní výrobku. Neméně významnou vlastností bavlny resp. bavlněných textilií je jejich jemnost. Každý uživatel určitě rád ocení  příjemný měkký a hebký omak výrobku, zejména pokud se jedná o spodní nebo dětské prádlo. Další významnou vlastností bavlny je její snadná barvitelnost – bavlněné vlákno lze velmi jednoduše obarvit na jakýkoliv odstín a to jak v přízi tak ve tkanině nebo pletenině. Zásadní užitnou vlastností bavlněných textilií je jejich savost, neboť do sebe dokáže nasát veliké množství vlhkosti. Z toho vyplývá i použití ve výrobcích, kde lze tuto vlastnost využít -  sportovní oblečení, ručníky, osušky. V neposlední řadě je bavlna chladivá, což oceníme zejména v létě.  Samozřejmě má bavlna i své nevýhody – mezi ty významné patří její mačkavost, neboť se velmi lehce zmačká a u výrobků z méně kvalitní bavlny i její žmolkovitost. 

Bavlněné textilie díky poměru mezi vlastnostmi a cenou stále drží přední místo v oblibě u zákazníků. Pro svoje vlastnosti a z nich vyplývající kvalitu je bavlna stále nejpoužívanějším textilním vláknem oděvnictví …a nejen v něm. Nejčastějšími výrobky z bavlny jsou různé látky (tkaniny a pleteniny), spodní a ložní prádlo, ubrusy a ručníky. Vzhledem k odolnosti a pevnosti se z bavlněných tkanin vyrábějí krycí plachty, další využití je např. ve zdravotnictví, pro které se z bavlny vyrábí sterilní materiál, obvazy, nitě a tampóny. 

Úplně nejkvalitnější bavlna se pěstuje v Egyptě a je ve světě známá pod názvem MAKO.  Jde o velice jemnou dlouhovlákennou  bavlnu, která dosahuje velmi vysoké pevnosti v přízi a následně i v textiliích. Protože dlouhá vlákna jsou velice jemná, mají výrobky z egyptské MAKO bavlny příjemný měkký omak.Díky svému omaku je MAKO bavlna nejčastěji zpracovávaná do lůžkovin.