Kůže

Kůže je naprosto výjimečný a unikátní přírodní materiál. Díky jejím specifickým vlastnostem se ji dosud nepodařilo nahradit žádným syntetickým materiálem.

Kůže je materiál velice pevný, zároveň je však velmi ohebná, pružná a přizpůsobivá a má velice dlouhou životnost.. Díky tomu, že je porézní, je velmi prodyšná, současně příjemně chladí a je vodoodpudivá.

Kůže je v podstatě povrchová vrstva těla živočichů, která je chrání před venkovními vlivy a udržuje jejich tělesnou teplotu.

Dle svého budoucího využití se kůže zpracovává buď tak, že zůstane zachována i svrchní chlupová vrstva – pak se výsledný produkt nazývá kožešina, nebo jsou chlupy odstraněny a a jedná se o tzv. holinu. Činěním se holina přemění v useň, což je výchozí materiál pro oděvní, obuvnickou a kožedělnou výrobu.  Z usně se potom vyrábějí boty, kožené bundy a kabáty, kožené kabelky a opasky a v neposlední řadě peněženky a rukavice.

Podle jejich původu rozdělujeme kůže na hovězinu, teletinu, jehnětinu a kozlečinu, dále na skopovici, vepřovici a koninu. popř. na divočinu, což jsou kůže z divoce žijících zvířat (kůže z velbloudů, antilop, zeber apod). V dnešní době umíme zpracovat i kůže z plazů, ještěrů a také ryb.

Svoji prvotní úlohu – tedy chránit tělo živočicha před venkovními vlivy, plní kůže i po zpracování již od pravěku. Již lovci mamutů se oblékali do zvířecích kůží. Od chvíle kdy se lidé naučili kůže sešívat vznikaly první kožešinové oděvy a obuv. V současné době je nezanedbatelné množství kůží zpracováno také ve výrobě nábytku. Naprostá většina průmyslově zpracovávaných kůží dnes vzniká jako druhotný produkt zemědělsko – potravinářské výroby.